Expozice

hrady

Modely hradů a zámků

Součástí expozice ZEMĚ HRADŮ jsou také papírové modely hradů a zámků. Zastoupení mají jak ty nejznámější, tak i méně známé objekty, především z České a Slovenské republiky. Tato část expozice se stále rozšiřuje o nové exponáty. Postupně je doplňována o hrady a zámky polské nebo německé. Návštěvník zde nalezne ucelený průřez hradní i zámecké architektury.

Expozici dominují takové stavby jako Pražský hrad, Český Krumlov, Buchlov, Zvíkov, hrad a zámek Frýdlant, hrady Loket, Týřov, Karlštejn, Křivoklát a další.

Hrad Corvin

Rumunsko

Hrad a zámek Český Krumlov

Česká republika

Hrad Lietava

Slovenská republika

0
Počet vystavených modelů hradů a zámků v expozici ZEMĚ HREADŮ

Hrad Křivoklát

Česká republika

Pražský hrad

Česká republika

Hrad Karlštejn

Česká republika

Hrad Pernštejn

Česká republika

Image

Papírový model je co nejvěrnější zmenšenina skutečné předlohy do papírového objektu.

Image

Nejen modeláři ocení vzácné modely pana arch. Richarda Vyškovského (Richard Vyškovský je český architekt a projektant, veřejnosti známý především papírovými vystřihovánkami modelů hradů a zámků, které od roku 1969 vycházely v časopise ABC), mezi které např. patří zámek Pardubice, hrad Lipnice, Švihov, Skruhov nad Bělou, Rožmberk, Lichnice, Pernštejn nebo nikdy nevydané modely hradu Libštejn a hradu Volfštejn (tyto modely se nacházejí pouze v naší expozici ZEMĚ HRADŮ).

Hrad Krásna Hôrka

Slovenská republika

Zámek Frýdek

Česká republika

Zámek Žleby

Česká republika

Hrad Frýdštejn

Česká republika

Všechny modely jsou precizně, přesně a detailně zhotoveny díky našemu dvornímu modeláři, panu Josefu Koudelkovi. Můžete tak obdivovat nejen jeho modelářskou šikovnost, ale i krásu a jedinečnost staveb. Mezi další hrady a zámky, které v expozici naleznete, jsou hrad Trosky, zámek Raduň, hrad Strečno, Valdštejn, Valečov, Šternberk, zámek Studénka, hrad Lietava, Frýdštejn, Buchlov, zámek Frýdek, Lešná, hrad a zámek Frýdlant, Čachtický hrad, Oravský hrad, zámek Raduň, Nový hrad u Adamova, Arcibiskupský zámek Kroměříž, hrádek Čeladná, Piaristický klášter v Příboře, zámek Lobkovice, hrad Pernštejn, Švihov, Kokořín, tvrz Cuknštejn, hrad Bouzov, zámek Lednice, Nové Hrady, hrad Roštejn, věž hradu Přimda, Chvalský zámek, zámek Červená Lhota a mnoho dalších.
Image

Do expozice ZEMĚ HRADŮ stále přibývají nové modely!

Těšíme se na Vaši návštěvu.

This image for Image Layouts addon

Josef Koudelka

(modelář)

narozen v r. 1956 v Novém Jičíně, absolvoval Střední průmyslovou školu železniční v České Třebové (1975) a od tohoto roku pracoval až do důchodu u Českých drah Ostrava na různých pozicích při zabezpečování signalizace a sdělovací techniky. Modely lepí asi od 9let - začínal vystřihovánkami z časopisu ABC. Od té doby slepil téměř vše, co kdy v ABC vyšlo. Baví ho sestavovat prostorové věci. V různých obdobích lepil modely tematicky - auta, historická auta, vojenskou techniku, stavební stroje, budovy divadel a jiných zajímavých staveb. Za jeden z nejsložitějších modelů, které slepil, považuje Městskou památkovou rezervaci od pana Vyškovského (vyšla knižně jako speciál časopisu ABC). V roce 2009 mu všechny slepené modely zničila povodeň. Ani to ho od jeho práce neodradilo a začal lepit znovu – převážně architekturu – kostely, hrady a zámky. Roku 2020 se stal dvorním modelářem stálé expozice ZEMĚ HRADŮ. Josef Koudelka rozhodně patří mezi modelářskou elitu.

logo_zeme-hradu_web.png