Aktuality

ZEMI HRADŮ navštívil Lašský král Zdeňa Viluš I. alias Zdeněk Krulikovský

Zdeňa Viluš I. alias Zdeněk Krulikovský byl 20. srpna 2005 oficiálně jmenován lašským králem. Jeho působnost se rozkládá na území třech států…

Zdeněk Krulikovský alias lašský král absolvoval Státní konzervatoř v Ostravě, při studiu působil v operetě Státního divadla. Roku 1971 nastoupil do Armádního souboru Víta Nejedlého v Praze jako sólista, poté už střídal angažmá převážně v hudebních divadlech, kde zpíval a hrál v operetách a muzikálech. V letech 1974 až 1982 účinkoval v Krušnohorském divadle v Teplicích a v opeře v Ústí nad Labem, tři roky strávil v Těšínském divadle a roky 1985 až 1990 ve Státním divadle Olomouc. Řadu let působil jako pedagog oboru sólový zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Je autorem knih o Lašsku, napsal i několik divadelních her, například ´Ondraš, pan Lysej hory´.

Království lašské vzniklo 15. září 1987 ještě v ilegalitě, jak to píši ve svých knihách. Tehdy jsem se v divadélku Čtyřlístek začal scházet se skupinou lidí, kteří měli k lašství velmi blízko. Od té doby jsme pokračovali jako občanské sdružení bez právní subjektivity. Tímto způsobem jsme existovali 23 let. Na rozdíl od eseroček, jako je Valašské království, nebo Markrabství lašské, jsme od počátku byli kulturně-vlastivědné a osvětové sdružení. Ta osvěta je takovým hlavním cílem.

Do Lašského království patří v podstatě celé území Moravskoslezského kraje, polského Slezska a část Slovenska – Kysuce, Orava, kde kdysi byla hranice mezi Moravou a Horními Uhry. Tu tvořila řeka Kysuca. Například taková Ostravica se dodnes věnuje národu Kysuc. Tančí staré kysucké tance, v nichž je Lašsko zřetelně zakořeněné. Tomuto slovenskému pomezí se také říká Horalské Lašsko. Na polské straně například v oblasti žiwiecké narazíme na pojem Lašsko všude – Lachovice, Lachůvka, Lachův Grůň. V celé oblasti až po Bielsko-Biala se nosil lašský kroj a právě z této druhé strany Beskyd k nám přišli lašští pastevci.

Co všechno titul lašského krále obnáší?

Radosti i starosti. Těch je mnohem víc. Občas čelím útokům závistivců, kteří ani zdaleka netuší, co mé kralování všecko obnáší. Někdy nevím, co dřív. Nejvíce jsou to starosti o finance. Vydáváme periodikum Lašský dostavník, který je v čím dále větší oblibě u lidí nejen v našem kraji. Shánět však na něj peníze není jednoduché. Sponzoři jsou často vrtkaví, jen pár těch nejvěrnějších nás stále drží ´nad vodou´. Radost mám, když vidím, jak veřejnost čím dál víc vnímá celou tu naši ´lašskou obrodu´, jak se o naši činnost stále více zajímá. A když mě vítají na nějaké slavnosti a zpívají se mnou hymnu, tak to opravdu hřeje u srdce.

 

logo_zeme-hradu_web.png